Suomalaisten suursuosikki Škoda Octavia innostaa autotoimittajat koeajoon aina uudestaan. Lue lisää ja tutustu arvioihin.
Toimivaksi hiottu kokonaisuus
Kauppalehti 27.2.2026
"Škodan klassikkomalli on edelleen harvinaisen ärsyttämätön auto", autotoimittaja Arttu Toivosen otsikoi koeajojuttunsa. Ajettavuudeltaan Octavia 2.0 TSI 4x4 on Toivosen mukaan "juuri sellainen, kuin sen ajattelisikin olevan."
"Alustan škodalaiset ovat hioneet vuosien ja vuosikymmenten mittaan hyväksi. Se ei ole pintakova, vaan painotus on tavallisen arkikäytön mukavuudessa." "Octavia on monella tapaa hyvin helppo auto."
"Octavia on kaikenlaisessa käytössä mutkaton ja vaivaton kulkine. Moottoritieajossa se kulkee miellyttävän vakaasti."
Octavia vm 2021 – todellinen helmi
Apu360 17.2.2026
Apu360 löysi autokaupasta vuosimallia 2021 edustavan ja 180 000 kilometriä ajetun Octavia Combi 2.0 TDI 200 4x4 Style -mallin eikä voinut vastustaa. "Todellinen helmi, johon oli pakko iskeä kiinni saman tien", autotoimittaja Lauri Larmela kirjoittaa.
Kiitosta tulee niin ajettavuudesta, tiloista kuin suorituskyvystä. "Tästä ei arkiauto parane. Farkku-Octavia taipuu moneen menoon. Tilaa on reippaasti ja neliveto vie aina perille. Emme yhtään ihmettele tämän mallin jatkuvaa asemaa myyntitilastojen kärkipaikoilla."
Kuin vanha ystävä – Octavia 2.0 TSI 4x4
Iltalehti 13.2.2026
"Nelivetoinen Octavia kaksilitraisella turbomoottorilla on tilava, perinteisellä tavalla hyvä tavallinen perheauto. Sen alusta ei nyöki tai nypi vaan tekee matkaamisesta helppoa ja mukavaa", Iltalehden autotoimittaja Arttu Toivonen kirjoittaa.
"Ajettavuudeltaan perinteinen polttomoottorinen Octavia on juuri sellainen kuin sen ajattelisikin olevan." "Tasapainoinen, helppo, vaivaton, looginen." "Kyseessä on edelleen toimivaksi hiottu, ärsyttämätön kokonaisuus."
"Octavia on kaikenlaisessa käytössä mutkaton ja vaivaton kulkine. Moottoritieajossa se kulkee miellyttävän vakaasti." "Melutaso pikitieajossa on niin ikään hyvin hallussa."
Lue koko juttu Iltalehdestä 13.2.2026
Entistä parempi Octavia Combi
Kaasujalka 6.2.2026
Kaasujalka koeajoi uudistuneen nelivetoisen Octavia Combin 2.0-litraisella TSI-bensamoottorilla.
"Octavia jatkaa tarkasti sillä tiellä, jonka vuoksi malli on vuosia ollut Suomen suosituimpia farmareita. Tehokas bensakone, hienosäädetty ajettavuus, suuri tavaratila ja toimiva neliveto tekevät siitä edelleen erittäin houkuttelevan vaihtoehdon kuljettajalle, joka ei ole valmis siirtymään sähköön", autotoimittaja Mika Salomaa kirjoittaa.
"Koeajoautoon valittu mukautuva alustan säätö tekee arkiajosta miellyttävää: terävät epätasaisuudet tasoittuvat hyvin, ja kokonaisuus on hiljainen myös moottoritienopeuksissa." "Mutkaisella tiellä auto kääntyy mutkiin ilahduttavan kepeästi, eikä korin raskaasta huojahtelusta ole tietoakaan."
"Tilankäyttö on Octavian valttikortti edelleen. 640 litran tavaratila on yksi luokkansa suurimmista, ja muunneltavuus on kiitettävää."
Perheautot-vertailun voittaa... Škoda Octavia!
Tekniikan Maailma 26.11.2025
Tekniikan Maailma valitsi laajaan Perheautot-vertailuun neljä autoa. Mukaan pääsivät Škoda Octavia Combi 1,5 TSI 150 Style eTEC DSG, Dacia Bigster Hybrid 155 Journey, Nissan Qashqai e-Power N-Connecta ja Toyota Corolla Cross 1,8 Hybrid Intense.
Vertailussa tarkasteltiin muun muassa maantieajoa, kaupunkiajoa, ääritilanteita, kulutusta, kiihtyvyyttä, käytettävyyttä, ajoasentoa, sisätiloja, ylläpitokuluja ja valoja. Kokonaispisteissä kärkeen kiri Octavia. Tässä kommentteja:
- "Ainoana vertailuryhmästä Octavia on perinteinen matala henkilöauto, mutta farmarimallin tilat haastavat melko isotkin katumaasturit."
- "Hyviä valtaväyliä kevyellä kuormalla ajettaessa Octavia on yhä joukon paras maantieauto."
- "Octavia nousee koko joukon taloudellisimmaksi kulutuksella 4,4 l/100 km."
- "Škoda tuntuu autolta, joka on hiottu yksityiskohtia myöten."
- "Škodassa on eniten ylellisyydentuntua."
- "Etuistuimet ovat joukon parhaat ja ajoasento mieluisin."
- "Tavaratilan osalta Octavialle ei tässäkään vertailussa löydy vakavaa uhkaajaa."
- "Škodalle – ja erityisesti Octavia-farmarille – on paikkansa varattuna Suomen kansan seuraavassa kansalliseepoksessa. Niin pitkälle kuin jonnet jaksavat muistaa, Škoda on ollut sujuvan arjen synonyymi – perinteinen mutta nokkela."
Lähde: Perheautot TM 21/2025
Kun talvikelit eivät jännitä
Tekniikan Maailma 5.11.2025
Autotoimittaja Velimatti Honkasen koeajossa on uudistunut Octavia Combi 2,0 TSI 204 4×4 Style DSG. "Neliveto on Suomessa ympärivuotiseen käyttöön houkutteleva valinta", Honkanen arvioi.
"Maantieajettavuudeltaan Octavia on erinomainen." "Suorituskyky on hyvä, ja kiihdytys 100 km/h:n nopeuteen onnistuu alle seitsemässä sekunnissa, jos niin haluaa."
"Nelivetoiseen saa lisävarusteena myös alamäkihidastimen." "Kovin liukkaalla pinnalla emme nelivetoa vielä päässeet testaamaan, mutta ainakin soralla eteneminen oli tehokasta. Joka tapauksessa talvikelit eivät jännitä."
Erinomainen perheauto – huolettomia kilometrejä
Kaasujalka 15.8.2025
"Octaviassa kaikki oleellinen on kohdillaan. Tilat ovat erinomaiset, tavaratila hulppean iso ja ratkaisut käytännöllisiä. Kulutus on inhimillinen ja ulkonäkö varsin konservatiivinen. Tämä saattaa joidenkin mielestä tarkoittaa tylsyyttä, mutta samalla kyseessä voi olla juuri se turvallinen ja luotettava vaihtoehto, jota perheautoilija kaipaa", autotoimittaja Mika Salomaa kirjoittaa.
"Koeajon aikana ajoin Octavialla noin 500 kilometriä. Kertaakaan auto ei ärsyttänyt tai aiheuttanut moitteita." Plussia Octavialle ropisee tilavuudesta, taloudellisuudesta, laadukkaista sistätiloista ja tyylikkäästä viimeistelystä seka luotettavuudesta ja huolettomuudesta. "Suosittelen lämpimästi", Salomaa summaa.
"Tutulla reseptillä vielä vähän paremmaksi"
Moottori 10.8.2025
Moottori-lehti koeajoi mallivuodelle 2026 päivitetyn Octavia Combin. Autotoimittaja Manu Tuppuraisen viikon mittaisessa koeajossa selvisi, että "automalli tarjoilee edelleen tutun reseptin – tilaa, järkeä ja kohtuullista hintaa – ja ripottelee päälle ison annoksen hienosäätöä".
"Style-varustelistalla on kaikki, mitä luokassa odottaa: mukautuva vakionopeudensäädin, kaista-avustin, kuolleen kulman varoitus, takaristeysvaroitin ja uusi Travel Assist -kokonaisuus, joka yhdistää kaistan keskityksen ja mukautuvan vakionopeudensäätimen miellyttäväksi paketiksi."
"Octavia Combi 2.0 TSI 204 4x4 Style DSG on juuri sitä, mitä sen odottaakin olevan – mutta nyt vielä vähän parempana."
"Nautitaan siis vielä, kun voidaan"
Apu 3.5.2025
"Paras paikka modernin ja urheilullisen nykyauton testaamiseen on rata", autotoimittaja Vesa Eskola tuumii Apu360-mediassa koeajomatkalta, joka suuntasi Grobnikin moottoriradalle Kroatiaan. Testattavana on Škoda Octavia 2.0 TSI RS, joka tarjoaa "rahalle hyvin vastinetta".
"Upeasti vääntävän moottorin ansiosta autoa on helppo viedä nautinnollisen jouheasti Grobnikin sopivan mutkaisella ja ennen kaikkea hienoja mutkayhdistelmiä sisältävällä radalla."
"Myös RS.n vakiona oleva mukautuva iskunvaimennus tekee ajamisesta nautinnollista. "Oman lisänsä ajonautintoon tuo myös välityssuhteeltaan muuttuva progressiivinen ohjaus."
"Ratakierros mestarin imussa yllätti"
Vauhdin Maailma 23.2.2025
Vauhdin Maailma -lehden autotoimittaja Vesa Koivunen pääse koeajamaan uutta Octavia RS -mallia Kroatian mutkaisilla vuoristoteillä, mutta myös Grobnikin radalla – WRC2-luokan mestarien Emil Lindholmin ja Jan Kopeckýn näyttäessä mallia.
"Kaiken kaikkiaan uusi Octavia RS on hyvä paketti hiukan sporttisempaa autoa etsivälle kuljettajalle." "Tunnelma on kaikin puolin erinomainen. Ajo-ominaisuudet riittävät pitkälle, eikä mutkateillä ole tylsää. Ennen kaikkea meno on todella vakaata, jolloin voi keskittyä olennaiseen eli ajamisesta nauttimiseen."
Octavia RS – järjellä ja tunteella
Moottori 20.3.2025
Grobnikin rata Kroatiassa osoittautuu oivalliseksi paikaksi auton ominaisuuksien testaamiseen, kun autotoimittaja Vesa Eskola lähtee koeajoon uudistetulla Octavia RS:llä. Luvassa on 18 vauhdikasta mutkaa – maailmanmestari Emil Lindholmin näyttäessä mallia.
"Heti pian on selvää, miten sivistyneesti auton tekniikka toimii. Etenkin sähkömekaaninen tasauspyörästön lukko tekee taas kerran taikojaan." "Ratilta välittyy myös kiitettävän tarkasti tietoa siitä, mitä etupyörät tekevät."
Eskolan mukaan "4,7 metriä pitkä sporttifarkku etenee radalla lähes naurettavan rauhallisesti – ja silti vauhdikkaasti." Pisteitä ropisee etenkin ajettavuudesta sekä ajamisen ilosta ja sen helppoudesta.
"Sportti-Octaviassa on tunnelmaa"
Tekniikan Maailma 30.1.2025
Tekniikan Maailma koeajoi Škoda Octavia Combi RS 2.0 TSI -mallin. Näin toimittaja Joaquim Oliveira sporttimallista kirjoittaa:
"Ajettavuudeltaan Octavia on erittäin hyvä. Jousitus on 15 millimetriä normaalia matalampi, ja se onnistuu yhdistämään asiallisen mukavuuden täsmälliseen toimintaan nopeassakin ajossa."
"Varustus on kattava, sisustusmateriaalit ovat kehittyneet, käytettävyys on riittävän hyvä, ajettavuus erinomaista ja erityisesti tilaa on yllin kyllin. Kaiken päätteeksi hinta on pysynyt siedettävänä."
"Arjen sankari"
"Octavia on suoraviivainen, jopa nykyisenä teknologian kiihdytysaikana suhteellisen simppeli perusauto. Se on tilankäytöltään tavanomainen, tutunoloinen eikä sen kanssa tarvitse taivastella sitä, että joku on yrittänyt keksiä pyörää uudestaan, huonolla menestyksellä", autotoimittaja Marko Jokela tuumii.
Erityiskiitokset tulevat auton ajettavuudesta, mukavuudesta, tilankäytöstä, käytännöllisyydestä, tuttuudesta ja luotettavuudesta. "Škodassa on maailman fiksuimmin tehty ja toteutettu tavaratila."
"Menestys ei jää tähän"
"Škoda Octavian tuttuus on vahva valtti: kaikki toimii uutukaisessa kuten on aina ennenkin Octavioissa toiminut. Ajettavuus on kunnossa, auto pysyy vaivatta valitulla ajolinjalla ja ohjaus palauttaa täsmällisesti", autotoimittaja Marko Jokela kirjoittaa.
Koeajetun kevythybridimallin voimanlähteen taloudellisuutta tukee Jokelan mukaan se, että "jarrutusenergiaa otetaan talteen vesijäähdytteisellä 48 voltin käynnistingeneraattorilla, jonka ansiosta moottoria voidaan tukea sähkön voimin. Octavialla voi myös edetä rullaten moottori sammutettuna."
Tuoreimman tulokkaan koeajokokemusten perusteella suomalaisten ikisuosikille voi toivottaa "pitkää ikää tästäkin eteenpäin".
Hyvä, tuttu & kotoisa
Autotoimittaja Pentti J. Rönkkö ensikoeajoi Octavia Combi 1.5 TSI Sportline eTEC -mallin aurinkoisissa maisemissa espoolaisen Backbyn kartanon mailla.
"Ajettavuus tuntuu hyvältä ja tutulta. Moottori reagoi nopeasti kaasupolkimeen. Tuntuma on hyvä", Rönkkö sanoo. "Auton rattiin on helppo kotiutua. Se on erinomainen juttu."
"Suosikki rullaa hullun lailla"
Moottori-lehden toimittaja Tuomas Rajala koeajoi uudistetun suomalaisten ikisuosikin Octavia 1.5 TSI SportLine-mallin. Koeajo tarjosi melkoisen yllätyksen, mikä liittyi vapaalla rullaamiseen.
"Olen ajanut työurallani kohtuullisen kattavan määrän kilometrejä ja erilaisia autoja, mutta kertaakaan aiemmin ei ole tullut ohitettua autoa vapaalla rullauksella", Rajala kirjoittaa.
Kiitosta tuli rullaamisen ohella erityisesti ehjästä kokonaisuudesta, hinnan ja laadun suhteesta sekä SportLine-alustasta.
Luotettavaa ja miellyttävää menoa
"Octavian päivitetyssä mallistossa eniten ostajien mielenkiintoa herättänee farkkumalli ja tehokkaampi kevythybridi. Koeajoautojen rivistä Octavia Combi 1.5 TSI eTEC osuu siihen saumaan. Terhakka 150-heppainen farkku on varustetasoltaan SportLine.", Keskisuomalaisen toimittaja Mervi Varonen kirjoittaa.
"Ohjaamossa tunnelma on tuttua Octaviaa, mutta päivitysten luuta on heilunut kojelaudassakin." "Ajokokemus on taattua Octaviaa, meno on luotettavaa ja miellyttävää."
Lue koko juttu Keskisuomalaisesta (maksullinen)
Onko tässä automaailman paras rullaaja?
Näin otsikoi Iltalehden autotoimittaja Arttu Toivonen. Koeajossa oli "SportLine-varusteltu 1,5-litrainen TSI-moottorinen ja DSG-vaihteistolla varustettu luiskaperä-Octavia".
"Oikeastaan asia, mihin eniten tuli kiinnitettyä oli Octavian huikeat rullausominaisuudet. Järjestelmä nimittäin sammuttelee bensiinimoottoria todella taajaan, kun kaasupoljin nostetaan. Auto vaihtaa noissa kohdissa myös vapaalle, mikä mahdollistaa pitkään ajelun ikään kuin mäkiautona."
Muutakin huimaa matkalla koettiin. Lue koko juttu Iltalehdestä
Kaikkiaan edellisestä tervöitetty tapaus
"Octavian keski-iän kasvojenkohotuksessa ei ole mitään dramaattista. Itse auto on silti parantunut", Ilta-Sanomien toimittaja Tommi Lempinen kirjoittaa.
Lempisen mielestä "harva automalli kiteyttää valmistajansa hengen niin hyvin kuin Octavia. Auto on kaikin puolin asiallinen, hötkyilemätön ja rauhallisen tavallinen, mutta silti riittävän nykyaikainen."
"Kaikkiaan uutta Octaviaa voi kuvailla edellisestä hiukan terävöitetyksi tapaukseksi, joka tekee kaiken, mihin se on suunniteltukin. Ja vieläpä varsin hyvin."
Houkutteleva hinnan ja laadun yhdistelmä
"Octavia on Škodan myydyin automalli seitsemän miljoonan yksikön kappalemäärällä. Nyt on aika pienelle päivitykselle." Tšekkiläinen tarjoaa Moottori-lehden Tuomas Rajalan mukaan "edelleen houkuttelevan hinnan ja laadun yhdistelmän".
Koajossa oli Octavian SportLine-malliversio. "Kyseessä on sporttisuuden ja mukavuuden hieno liitto."