Škoda Auton pääjohtaja Klaus Zellmer: "Škoda Auto jatkoi edellisen, kaikkien aikojen parhaan tilikautensa 2024 vauhtia nyt ensimmäisellä vuosineljänneksellä 2025. Yhtiö ylsi edelleen kannattavaan kasvuun saavuttaen sekä liikevaihdon että nettokassavirran kaksinumeroiset kasvuprosentit. Autotoimituksemme kasvoivat edellisvuodesta 8,2 prosentilla, mikä ylittää autoalan keskiarvon ja vaikka markkinat Euroopassa sekä muualla maailmassa ovat epävakaat."
Taloudesta, IT-järjestelmistä ja lakiasioista vastaava Škoda Auton hallituksen jäsen Holger Peters: "Ensimmäisen vuosineljänneksen tuloksemme kertoo vakaasta alkuvuodesta. Ahkera työmme varmistaa vankan pohjan tuleville investoinneille, jotka vahvistavat yritystämme entisestään."
Myynnistä ja markkinoinnista vastaava Škoda Auton hallituksen Martin Jahn: "Ensimmäisen vuosineljänneksen 2025 tuloksemme edellisvuoteen verrattuna kertoo huomattavasta 5,2 prosentin kasvusta Euroopassa, mikä jälleen kerran on markkinoiden yleistilannetta parempi. Euroopassa vahvistimme asemaamme neljänneksi myydyimpänä automerkkinä ja yli kaksinkertaistimme sähköautotoimituksemme."
Elroq kasvattaa sähköautotoimituksia
Uuden Elroqin myötä Škoda Auto on kaksinkertaistanut sähköautojen tämän vuoden myyntitavoitteensa. Viime vuonna Enyaq oli yksi Euroopan kolmesta myydyimmästä sähköautosta, ja sen vahva suosio on jatkunut vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä.
Laajemman englanninkielisen tiedotteen löydät tästä linkistä.
