Škoda on 8mR -purjehdusluokan World Cup 2025 -kilpailujen pääyhteistyökumppani Turussa

Turku isännöi arvostetun 8mR-purjehdusluokan World Cup -kilpailuja 2.- 9.8.2025 – toimien ensimmäistä kertaa köliveneiden maailmanmestaruuskilpailun näyttämönä. Luvassa on klassisen kauniita puurunkoisia veneitä, ajatonta muotoilua, taitoa, tietoa, vauhtia, intensiivistä kisatunnelmaa ja kauneinta suomalaista saaristoa. Škoda toimii MM-regatan pääyhteistyökumppanina tuoden purjehdusviikon logistiikkaan tehokkuutta ja ympäristövastuullista liikkumista. Kilpailun järjestää Airisto Segelsällskap i Åbo (ASS).
Kuvat Škoda Auto, Esko Tuomisto, James Robinson Taylor ja Sten-Erik Lundsten

8mR-veneet ovat olennainen osa purjehduksen historiaa ja tunnettuja myös olympiataustastaan vuosilta 1908-1936. ”Kasit” ovat noin 15 metriä pitkiä ja 2,5 metriä leveitä puurunkoisia veneitä, joiden purjepinta-ala ylittää 100 neliömetriä. Kasi on konstruktioluokka, joka tarkoittaa sitä, että jokainen vene on yksilö toisin kuin yksityyppiveneet. Nimessä oleva R viittaa kansainväliseen mittasääntöön.

”Kaseilla kilpaillaan nykyään aktiivisemmin kuin koskaan. Suomessa 8mR-regatta järjestettiin edellisen kerran Helsingissä vuosina 2002 ja 2013. Turulla on nyt upea tilaisuus isännöidä kisoja ensimmäistä kertaa. Mukaan on ilmoittautunut 24 venekuntaa, mikä on komea saavutus. Tulijoita on Suomen lisäksi Ruotsista, Norjasta, Saksasta, Sveitsistä, Itävallasta, Hollannista ja Isosta-Britanniasta”, kilpailun tapahtumakoordinaattori Johan Öller kertoo.

”Näitä klassisia kaunottaria on rakennettu maailmalla noin 500. Suomessakin 8mR-veneet ovat seilanneet jo vuosisadan ajan. Vaikka veneet huokuvat historiallista arvokkuutta, niillä purjehditaan kovaa ja ne ovat urheilullisesti haastavia. Kisojen saaminen Turkuun on riemuvoitto niin kaupungille, järjestävälle pursiseuralle kuin koko lajille ja kaikille mukana oleville tahoille. Regattaa on järjestetty jo parin vuoden ajan, joten on hienoa saada pian kisat käyntiin.”

Škoda tuo purjehdusviikkoon vastuullista liikkumista

MM-regatan keskuksena toimii Ruissalon Telakka, joka on ollut osa Turun veneenrakennusperinnettä jo yli sadan vuoden ja joka tunnetaan erityisesti klassisten purjeveneiden vaalimisesta 8mR-veneet mukaan lukien. Turussa purjehduksesta halutaan tehdä entistä saavutettavampaa ja tarjota vierailijoille mahdollisuus seurata kilpailuja sekä mereltä että maalta.

Škoda on pääyhteistyökumppanina mukana tukemassa 8mR World Cup -tapahtumaa tuomalla purjehdusviikon logistiikkaan tehokkuutta ja vastuullista liikkumista. Luotettavuus, innovatiivinen teknologia ja ajaton muotoilu tekevät Škodasta luontevan kumppanin klassisen purjehduksen arvomaailmaan.

”On ilo olla mukana maailmanmestaruuskisojen pääyhteistyökumppanina klassisessa lajissa, jossa toimitaan luonnon ehdoilla, luontoa kunnioittaen ja sitä hyväksikäyttäen. 8mR World Cup edustaa Škodalle hienoa jatkumoa purjehduksen maailmaan, johon teimme avauksen viime kesää Europe Class -luokan MM-kisojen pääyhteistyökumppanina Hangossa”, Škodaa maahantuovan Helkama-Auton Oy:n toimitusjohtaja Maija Koskela sanoo.

”Purjehdukseen yhdistyy arvoja, kuten lähes päästötön ja äänetön liikkuminen sekä ympäristön kunnioittaminen. Tänä vuonna 130-vuotisjuhlaansa viettävä Škoda on sitoutunut vastuullisuuteen koko arvoketjussaan maailmanlaajuisesti. Turussa meillä on kunnia tarjota niin kilpailijoiden kuin järjestäjien käyttöön muun muassa uusia Enyaq- ja Elroq -täyssähkökatumaastureitamme, jotka eivät tuota lainkaan paikallisia päästöjä. Myös yleisöllä on mahdollisuus tutustua uusimpiin malleihimme tapahtuma-alueella.”

8mR-veneiden World Cup purjehditaan Turussa 2.- 9. elokuuta 2025. Kilpailun järjestää Airisto Segelsällskap i Åbo (ASS), joka juhlistaa samalla 160-vuotista taivaltaan yhtenä Suomen vanhimmista pursiseuroista. Tapahtumaa isännöi Turun kaupunki ja pääyhteistyökumppaneina toimivat Škodan lisäksi Saxdor Yachts ja Nordea Private Banking.

Koko tiedote on luettavissa sivun oikean reunan PDF-tiedostosta.


Lue lisää Enyaqista tästä linkistä
Lue lisää Enyaq Coupésta tästä linkistä
Lue lisää Elroqista tästä linkistä

MEDIALAATIKKO
Kuvat: ŠKODA AUTO

Lataa kaikki