Škoda Auton myynti- ja markkinointijohtaja Martin Jahn: ”Pyöräily on ollut osa Škodan historiaa jo 130 vuoden ajan ja se on edelleen keskeinen osa DNA:tamme. Olemme ylpeänä tukeneet tätä urheilulajia jo yli kahden vuosikymmenen ajan – niin suurissa kansainvälisissä kilpailuissa kuin pyöräilyä rakastavien ihmisten elämässä. Kumppanuus UCI:n maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailujen kanssa vahvistaa sitoutumistamme aktiivisten asiakkaiden suosikkibrändinä. Laji yhdistää meidät pyöräileviin ihmisiin, jotka arvostavat vapautta, seikkailuja ja käytännöllisiä ratkaisuja osana elämäntapaansa.”
UCI maastopyöräilyn MM-kisoissa kilpaillaan seitsemässä lajissa
Vuoden 2025 UCI-maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut järjestetään tänä vuonna täysin uudessa muodossa, jossa useat lajit yhdistyvät yhdeksi kahden viikon tapahtumaksi. Lajeja on seitsemän: olympiamatka, short track, maraton, cross-country, alamäki, enduro & e-enduro sekä pumptrack. Yhteensä jaetaan 27 UCI-maailmanmestaruutta.
Mestaruuskilpailut avattiin avajaisviikonloppuna Sionissa näyttävällä alamäkiajon esittelyllä ja maailmanennätysyrityksellä. Kilpailulajien monipuolisuuden takia kisat järjestetään useassa paikassa, kuten Zermattissa ja Crans-Montanassa. Paikalle odotetaan jopa 100 000 pyöräilyfania.
Škodan debyytti innostaa fanit paikan päällä ja katsojat kotona
Enyaq ja Kodiaq ovat näyttävästi esillä muun muassa laskettelurinteiden ja maastohiihtolatujen varrella. Enyaq ja Elroq nähdään näyttelyalueella. Škoda-fanit voivat nauttia myös ulkoilu- ja maastopyöräilyyn liittyvistä elämyksistä, kuten kattotelttojen kokeilusta ja polkupyörien testiajoista. Škoda Auto järjestää lisäksi kilpailuja maastopyöräilyn ystäville WeLoveCycling.com-alustallaan.
Škoda Auton monipuolinen kumppanuus kattaa nyt myös gravel-pyöräilyn
Škoda ilmoitti tämän vuoden toukokuussa yhteistyöstä kahden UCI:n lippulaivatapahtuman kanssa seuraavien kahden kauden ajan. UCI:n maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailujen lisäksi kumppanuuteen kuuluvat UCI:n gravel-pyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut, jotka järjestetään lokakuussa Hollannissa.
Škodalla on pitkä polkupyörä-historia. Jo vuonna 1895 Škoda Auton perustajat Václav Laurin ja Václav Klement aloittivat polkupyörien tuotannon Mladá Boleslavissa. Pyöräily on yksi Škoda Auton sponsoritoiminnan pääpilareista, mukaan lukien maailmankuulut maantiepyöräilytapahtumat. Näistä tärkeimpiä ovat Tour de France ja Vuelta a España. Škoda sponsoroi myös naisten kilpailuja Tour de France Femmes avec Zwift ja La Vuelta Femenina sekä La Flèche Wallonne ja Peace Race -kilpailua.