Täyssähköiset katumaasturit Škoda Enyaq ja Škoda Elroq kirivät elokuussa ensirekisteröintien kärkikaartiin

Tuoreiden henkilöautojen ensirekisteröintitilastojen mukaan Škoda on vahvasti Suomessa eniten rekisteröityjen täyssähköautomallien kärkikolmikossa, josta löytyvät sekä Enyaq että Elroq. Škodan sähköautojen myynti on kasvanut viime vuoteen verrattuna peräti 183,7 prosenttia. Elokuun 2025 kokonaisrekisteröintien tilastossa Škoda löytyy hienosti kakkospaikalta. Myös Euroopassa Škoda on saavuttanut ensi kertaa ennätyksellisen sijoituksen.
Kuvat Škoda Auto

Ensirekisteröityjen täyssähköautojen tilastoissa Škoda saavutti elokuussa tukevan kakkospaikan 12,6 prosentin markkinaosuudella. Edelliseen vuoteen verrattuna kasvua kertyi 183,7 prosenttia.

Henkilöautojen elokuun kokonaisrekisteröinneissä Škodan markkinaosuus oli 10,6 % ja sijoittui ensirekisteröintien toiselle sijalle (muutos edelliseen vuoteen +7,3). Elokuussa ensirekisteröityjen yritysautojen tilastossa Škoda oli totutusti ykköspaikalla 15,7 prosentin osuudella (muutos +23,7 % elokuuhun 2024 verrattuna).

Koko vuoden osalta Škoda on tällä hetkellä ensirekisteröintien kolmannella sijalla 9,7 prosentin osuudella (Škodalla kasvua edelliseen vuoteen +2,5 %, kokonaismarkkinan ollessa -5,4 % laskussa).

Ensirekisteröintien kärjessä Škoda Enyaq ja Škoda Elroq

Elokuussa ensirekisteröityjen sähköautomallien tilastossa kärkikolmikosta löytyvät täyssähkökatumaasturit Škoda Enyaq ja Škoda Elroq.

”Luvut kertovat siitä, että Škodalla menee vahvasti, mikä on ilahduttava asia koko autoalan viime vuosien haasteita ajatellen”, Škodan maahantuonnista vastaavan Helkama-Auto Oy:n tuotejohtaja Petri Gesterberg summaa.

”Vuosi 2025 sai Suomessa hyvän startin, kun uusi kompaktikokoluokan täyssähkökatumaasturi Elroq saapui Škoda-jälleenmyyjäliikkeisiin helmikuussa. Loppukesästä myyntiin tulleet uudet Elroqin nelivetomallit lisävauhdittavat kysyntää. Myös tänä vuonna ensiesitellyt uudet täyssähköiset Enyaq- ja Enyaq Coupé -mallit ovat löytäneet odotetusti autoilijoiden suosioon. Suunta on nyt oikea ja etenemme vauhdilla kohti loppuvuotta”, Gesterberg sanoo.

Škoda Euroopassa ensi kertaa kärkikaksikossa

Koko Euroopan ensirekisteröintitilastot kertovat niin ikään hyvästä kehityksestä. Škoda saavutti heinäkuussa 2025 henkilöautojen tilastoissa ensimmäistä kertaa Euroopassa kakkossijan 7,1 prosentin osuudella (kasvu +30 % vuoteen 2024 verrattuna).

Vuoden 2025 ensirekisteröityjen automallien kokonaistilastossa Škoda on kärkikolmikossa 6,2 prosentin osuudella (kasvu +11 % vuoteen 2024 verrattuna).

Koko tiedote on luettavissa myös sivun oikean reunan PDF-tiedostosta.

MEDIALAATIKKO
Kuvat: ŠKODA AUTO

Lataa kaikki