1.5.2025
Urheilulliset geenit – Octavia RS & Kodiaq RS Koeajossa

Uudistettu Octavia RS ja uusi Kodiaq RS ovat Škodan sporttisen RS-malliperheen uusimmat jäsenet.

Uudet Octavian ja Kodiaqin RS-mallit ovat varma kevään merkki. Sisarukset saapuvat Suomeen tehokkaampina ja paremmin varusteltuina kuin koskaan ennen.

Teksti Vesa Eskola, kuvat Vesa Eskola ja Škoda Auto

Paljon on autoja rullannut linjalta niistä ajoista, kun Škoda päätyi osaksi VW-konsernia 1991. Uuden tulemisen ja ilmeen keulakuvaksi valjastettiin vuonna 1996 esitelty Octavia.

Siitäkin on jo pian 25 vuotta, kun Octavian ensimmäinen RS-malli esiteltiin syksyllä 2000. Sen tekniikka oli pitkälti samaa kuin VW Golf GTI:ssä, mutta puoli numeroa isommassa korissa se teki Octavian RS-mallista ennemminkin perhesportin. Ensimmäinen RS oli myös varsin eksoottinen näky Suomen katukuvassa, sillä niitä myytiin noin 200 kappaletta.

Jo 25 vuotta sitten ensimmäisen sukupolven Octavia RS loi perustan Škodan sporttisille malleille, joita koristavat nyt jo legendaariset RS-kirjaimet.

Perheauto RS-geeneillä

Nyt tilanne on toinen. Jo 25 vuoden ajan Škodan RS-linja on pitänyt, ja asiakkaat ovat löytäneet auton. RS:n ostajia ovat puhutelleet samat Škoda-arvot kuin perusversioissa, mutta urheilullisuus ja suorituskyky ovat olleet tähän päälle mukava lisäbonus.

Octavia RS:n toista sukupolvea myytiin Suomessa jo

1 800 kappaletta ja kolmatta jo noin 5 200 kappaletta. Parhaimmillaan joka viides myyty Octavia oli RS. Uusimman neljännen sukupolven autoja on myyty niitäkin jo yli tuhat kappaletta.

Nyt on ehditty jo Octavia RS:n neljännen sukupolven kasvojaan kohottaneeseen versioon. Yhdessä sen kanssa on esitelty myös toisen sukupolven Kodiaq RS – sisko ja sen veli. Jokainen saa itse päättää, kumpi on kumpi.

Teknisistä eroavuuksistaan huolimatta molemmat on veistetty pitkälti samasta puusta edustaen tuttuja Škodan RS-arvoja. Ne ovat perheautoja urheilullisilla geeneillä.

Octavia RS-mallin tunnistaa monista näyttävistä elementeistä, kuten spoilerista, jyhkeämmistä puskureista ja näyttävämmistä vanteista.

Se pieni suuri ero

Auton urheilullisuutta voidaan tulkita monella tapaa. Suoritusarvot ovat yksi perinteinen kriteeri, ajettavuus ja tunne ratin takana toinen. Sekä Octavia että Kodiaq RS:n kohdalla näiden kohdalla tulee rasti ruutuun. Kriteerit täyttyvät.

Nykypäivänä harvalla on kuitenkaan aikaa tai edes mahdollisuutta lähteä kokeilemaan autoja niiden potentiaalin rajoilla. Yleiset tiet eivät ole tähän edes oikea paikka, sillä sen verran vikkeliä nämä sisarukset ovat.

Niinpä RS-versioissa on alettu korostaa muita arvoja entistä enemmän. Hyvästä esimerkistä käyvät moottori- ja pakoäänet. Kun ajotilasta valitaan urheilullisempi asetus, kaksilitraisen bensaturbon sointuihin löytyy yllättävän bassovoittoinen vire. Röyheät äänet saavat hymyn huulille.

Mustien yksityiskohtien lisäksi Octavia RS on saanut vakiovarusteeksi Matrix LED -ajovalot.

Myös muotoilun merkitys on noussut jatkuvasti ja hyvä niin. Pienillä yks ityiskohdilla saadaan luotua isoja asioita: musta keulamaski, spoilerit, näyttävä diffuusori, jyhkeämmät puskurit, näyttävämmät vanteet ja tietenkin niiden lomasta kurkkivat punaiset jarrusatulat. RS-mallien ero perusversioihin on selvä, mutta sopivan hillityllä tavalla.

Yksityiskohdat nousevat esille sekä Octavian että Kodiaqin sisällä. Materiaaleihin on kiinnitetty huomiota: ne paitsi näyttävät hyviltä myös tuntuvat hyviltä. Ratti on jämäkkä ja sen kehä juuri sopivan paksu. Tumma verhoilu ja punaiset koristepunokset on klassinen yhdistelmä.

Näyttävään visuaalisuuteen kuuluvat tietysti myös sekä digitaalisessa mittaristossa että tietoviihdenäytössä RS-malleihin sopeutetut grafiikat. Myös sport-etuistuimia on pakko kehua. Ne ovat vaikuttava yhdistelmä mukavuutta ja sopivasti kroppaa hyväilevää sivuttaistukea.

RS-mallien tutuksi tulleita tunnusmerkkejä ovat ratin punaiset punokset.

Sydän lyö

Sekä Octavia RS:n että Kodiaq RS:n keulalla murisee kaksilitrainen bensaturbo. Tehoa on molemmissa saman verran eli 195 kilowattia (265 hv). Lisäystä edellisiin RS-versioihin on 15 kilowattia (20 hv).

Sisarusten maksimiväännöissä sen sijaan on pieni ero. Vääntöä Kodiaqista löytyy ymmärrettävästi hieman enemmän eli maksimissaan 400 newtonmetriä. Octaviassa voimaa piisaa 370 newtonmetrin edestä.

Suurin tekninen ero löytyy lopulta vetävien pyörien määrästä. Octavia on etuvetoinen, kun Kodiaqiassa myös takapyörät osallistuvat vetotalkoisiin. Molemmissa malleissa on myös runsaasti älykästä ja ajettavuutta parantavaa tekniikkaa.

Nelivetoisessa Kodiaq RS -mallissa on 2.0 TSI -bensiinimoottori teholtaan 195 kW (265 hv). Moottorin voima välittyy neljälle pyörälle 7-vaihteisella DSG-automaattivaihteistolla.

Kodiaq RS:n Sport-etuistuimet ovat vaikuttava yhdistelmä urheilullista tyyliä ja mukavuutta.

Sport-etuistuimissa on integroidut pääntuet ja koristeena uudet RS-logot.

Kodiaqissa neliveto jakaa vetoa sähköhydraulisesti säädellyn monilevykytkimen avulla. Järjestelmä laskee ja säätää voimaa etu- ja taka-akselin välillä olosuhteiden mukaan. Pidon vaihdellessa tai vauhdikkaammin mutkiin ajettaessa peräti 85 prosenttia tiehen kohdistuvasta voimasta voidaan välittää yhdellä takapyörällä elektronisen tasauspyörästölukon eli EDL:n avulla.

Octavia RS:ssä vastaavaa älyä löytyy etuakselilta. Tämän pääsimme toteamaan suljetuissa olosuhteissa moottoriradalla, missä oikeita ajolinjoja opasti etuautoa ajanut Škoda Motorsport Suomen kuljettaja Emil Lindholm.

Uusi Kodiaq RS (keskellä) ja uudistetut Octavia RS -mallit kohtasivat Kroatiassa Grobnikin moottoriradalla, jossa autotoimittajat pääsivät testaamaan oikeita ajolinjoja suljetuissa olosuhteissa maailmanmestari Emil Lindholmin opastuksella.

Näkymätön käsi

Grobnikin radalla Kroatiassa Octavia RS:n välityssuhteeltaan muuttuva progressiivinen ohjaus sekä madallettu urheilullisempi alusta pääsevät tositoimiin. Ratin takana unohtaa nopeasti ajavansa perheautoa – vaikka koeajoon osui Combi-farmarimalli.

Järjestelmien sivistyneisyys ja älykkyys vakuuttavat heti ensimmäisellä nopealla kierroksella. Octavian puskemistaipumukset mutkissa pysyvät suorastaan hämmentävän hyvin kurissa. Octaviaa on helppo ajaa jouhevasti ja vauhdikkaasti.

Grobnikin rata tarjoaa tähän hyvät puitteet. Se sisältää paljon mielenkiintoisia mutkayhdistelmiä, joissa auton rajoja testataan tehokkaasti painon vaihdellessa nopeasti puolelta toiselle.

Ajokokemus radalla Octavia RS:n ratissa on elämys. On kuin näkymätön käsi olisi ohjaamassa ja pitämässä autoa oikealla ajolinjalla, vaikka kuski ei ihan rata-ajon kaikkia saloja osaisikaan.

Radan reunusten ylikin voi ajaa huoletta, sillä jousitus pitää pyörät tiukasti radassa kiinni. Mukautuva alustansäätö on vakiona Kodiaqissa ja Octaviaan sen saa lisävarusteena. Se toimii erinomaisesti myös arkiajoissa ikään kuin tasoittaen Suomen huonokuntoisen tiestön kuopat.

Juuri 50 vuotta täyttänyttä 130 RS -mallia valmistettiin vuosina 1975–1980 lähes 200 kappaletta. Grobnikin radalla autoon pääsi tutustumaan Škoda Motorsport Suomen kuljettaja Emil Lindholmin kanssa.

Osattiin sitä ennenkin

Ah, rallin ihana 1970-luku – aikaa ennen B-ryhmää, kun miehet veivät vielä autoa näyttävästi kurveissa. 1970-luvulla alkoi myös Škoda Motorsportin RS-aikakausi.

Vuonna 1974 ryhdyttiin legendaaristen 180 RS- ja 200 RS -prototyyppien kehittämiseen. Vuotta myöhemmin seurasi 130 RS, joka saavutti muun muassa kaksoisvoiton luokassaan vuoden 1977 Monte Carlo -rallissa.

Vuonna 1981 Škoda 130 RS kruunattiin Euroopan mestariksi Touring Car Championship -sarjassa alle kaksilitraisten luokassa.

Kroatian rallin erikoiskokeilla

Sama elämyksellisyys toistuu myöhemmin Kodiaqin kanssa mutkaisilla vuoristoteillä – niillä samoilla, joilla on ajettu Kroatian MM-rallia. Noilla syheröisillä asfalttipikiksillä Kodiaq RS:n kanssa toistuu sama tohtori Jekyll & herra Hyde -ilmiö kuin Octavia RS:n kanssa. Meno on nopeaa, mutta mukavaa – ja todella vakaata.

Kodiaqin kohdalla ilmiö on ehkä jopa astetta vaikuttavampi, koska se on kuitenkin katumaasturi.

Ja ei, fysiikan lakeja ei edes älykäs tekniikka pysty kumoamaan. Iso katumaasturi taipuu jouhevan vauhdikkaasti ajettaessa nöyrästi mutkiin. Korin kallistelut pysyvät vielä asiallisella tasolla.

Maailma on muuttunut viime vuosina vauhdikkaasti, kun autojen voimalinjoihin on tullut jatkuvasti lisää sähköä. Škodan RS-versiot edustavat tässä maailmassa tunnepohjaista ratkaisua. Moni haluaa nauttia niistä niin kauan kuin se vielä on mahdollista.

Näyttävään visuaalisuuteen kuuluvat digitaalisen mittariston ja tietoviihdenäytön RS-malleihin sopeutetut grafiikat.

Katso myös

Enyaqin uusi aika on alkanut

Ajankohtaista & Uutta

Näin länsi hurmattiin – katso vanhat Škoda-kuvat ja julisteet

Ajankohtaista & Uutta

Škoda Motorsport Suomi etsii nyt tiimiinsä nuoria rallilupauksia

Ajankohtaista & Uutta
Rakenna Škoda Rakenna verkossa juuri sinulle sopiva Škoda Rakenna nyt
Tilaa uutiskirje Kuule ensimmäisten joukossa uusimmat Škoda-uutiset Tilaa